top of page
33795648-f9cf-432d-a77d-b7c7d6cd1661.jpg

TÜRKBİRKON BİZ BIRLIKTE TÜRKİYE'YİZ....

TÜRKBİRKON(TÜRK DÜNYASI VE ULUSLARARASI İŞ DÜNYASI KONFEDERASYONU KURBAN BAYRAMINDA EVLERİ ŞENLENDİRDİ.TÜRK DÜNYASI VE ULUSLARARASI İŞ DÜNYASI YATIRIM BİRLİGİ KONFEDERASYONU KURBAN BAYRAMINA YINE ANLAMLI BİR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA PROJESİ İLE ANLAM KATTI.TÜRK dünyası'nın nabzı haline gelen ve yaptığı Soysal sorumluluk projelerine yenilerini ekleyerek büyüyen TÜRKBİRKON bu mübarek günler de de gerek GENEL BAŞKANI Sayın HAKAN AKTÜRK ,gerek YÖNETİM KURULU ÜYELERİ,gerekse bünyesinde barındırdıgı İŞ ADAMLARİ ile örnek teşkil edecek bir yardımlaşma ve dayanışma örneği göstererek 200(İKİ YÜZ)aileye kurban eti dağıtarak gönülleri fethetmeye devam ediyor.TÜRKBİŔKON bünyesindeki yönetim kurulu üyeleri,İŞ adamları,bayram namazını müteakiben hummalı bir çalışma örnegi göstererek günün erken saatlerinde AİLELERİN EVLERİNE  KURBAN ETİ yetiştirerek anlamlı bir destek projesine imza attı.TÜRKBİRKON GENEL BAŞKANI sayın HAKAN AKTÜRK yaptıgı açıklamada;ALLAH'A NİYETİMİZ ULAŞIR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kurban kelime olarak Allah'a yakınlığı ifade eden bir kavramdır. İbadet olarak kökeni Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'e dayanır. Hz. İbrahim rüyasında oğlunu kurban ederken görüyor. Bunu oğluna anlattığında Hz. İsmail: 'Babacığım sana emir olunan neyse onu yerine getir!' diyerek teslimiyetini ifade eder. Kurban, Hz. İbrahim'in çocuğunu kurban etmeye yönelik teslimiyeti karşılığında kendisine bir koç gönderilmesi uygulamasıdır. Bizler de onların tavrında tevekkülü, teslimiyeti, sadakati, bağlılığı, Allah'a olan güveni görürüz. Kurban kesen her Müslüman da Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'in bu adanmışlığını ve teslimiyetini hatırlamış olur. Onların hatırasını bu ibadette yerine getirir. Kurban Allah'a yakınlığın ifadesidir. Kurban kesen bir mümin de Allah ile arasındaki bütün engelleri kaldırmaya yönelik bir adım atmış olur. Kur'an-ı Kerim'de Hac suresindeki bir ayette: "Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvânız ulaşır" denilir. Kesilen kurbandan Allah'a niyetimiz ulaşır. Kurban bir sembol, bu sembolün ardında yatan bazı ifadeler var; bunlar kurbanın şahsında Allah ile kul arasına giren makam, mevki, şöhret ve bütün nefsani eğilimlerin her birini Allah uğrunda feda edebilmek demek.
BİZE KALAN DAĞITILANLARDIR
Kurban etini dağıtırken kişi kendi ailesinin durumunu dikkate alabilir. Ailesi kalabalık ve ihtiyaç duyan kişi sayısı fazlaysa kurbanın tamamını ailesine ayırabilir. Ancak dinimizin önerdiği usul kurban etinin üç parçaya ayrılması... Kişi birinci parçayı kendi evine, ikinci parçayı akrabalarına, tanıdıklarına, dostlarına, üçüncü bölümü ise ihtiyaç sahiplerine ayırmalı. Hz. Muhammed (s.a.v) kestirdiği kurban için Hz. Aişe'ye "Ya Aişe kurbanın etini dağıttınız mı?" diye sorunca Hz. Aişe: "Kurban etinin tümüyle ihtiyaç sahiplerine dağıttım, bize sadece bir but kaldı" diyor. Hz. Peygamber "Hayır, ya Aişe! Bize kalan dağıttıklarındır" diye cevap verir. İhtiyaç sahiplerine ne kadar çok verilebilirse kurban ibadetini yapan kişi manevi olarak sevap kazanır.
KARDEŞLİK DUYGUSUNU GELİŞTİRİR

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

Kırsal kesimde ya da mahalle kültüründe insanların birbirini tanıdığını görüyoruz. Komşuluk ilişkisi önemlidir ve ihtiyaç sahipleri biliniyor. Hatta kurbanı kesmeden önce kurban etinin kimlere verileceği listeler hazırlanarak belirleniyor. Aileler kurban etini poşetlere ayırıp çocuklarına vererek gönderiyor. Böylece karşılıklı dua alınmış oluyor. Kurban etini alan kişi de kimin gönderdiğini bilerek dua etmiş oluyor. Bugün apartman ve site hayatı yaşıyoruz. Ama imkan varsa bizzat kendimiz gidip kurbanımızdan ihtiyaç sahiplerine elimizle dağıtmamız doğru olur. Bu Müslüman kardeşlik duygusunu geliştirir. Kendiniz işin içinde olmadığınızda sadece bir kurban kesmiş olur, zihninizde "Kurban kestim" diye soyut bir duygu yaşarsınız. Ama kurban tek başınıza yaptığınız bir ibadet değil. Psikolojik ve sosyal boyutu var. Paylaştığınızı hissetmeniz lazım. Nasıl ki insanlar, mutluluğu, güzel bir haberi, üzüntüyü paylaştıklarında ortak bir şeyler hissediyorlarsa kurban etini kendisi dağıttında bu, sosyal dayanışmayı sağlayacak ve kurban kesen kişiye ayrı bir mutluluk verecektir.Bu vesile ile TÜRKBİRKON (TÜRK DÜNYASI VE ULUSLARARASI İŞ DÜNYASI YATIRIM BİRLİGİ KONFEDERASYONU)YÖNE
TİM KURULU ÜYELERİNE,BÜNYASİNDEKİ İŞ ADAMLARINA,şahsım ve GENEL BAŞKANLIGINI üstlendiğim KONFEDERASYONUM adına emeği geçen ve bu sosyal yardımlaşma dayanışma projesinde gecesini gündüzüne katıp ailelerin isimlerini belirleyen ,kesiminden dağıtımına kadar yorulmadan  büyük bir fedakarlık örneği gösteren başta TÜRKBİRKON GENELSEKRETERİ BİRŞAN GÖKTAŞ,KORUMA MÜDÜRÜ FURKAN ATA ve ekiplerinde görev alan herbir kardeşime teşekkürü borç biliyorum. BİZ GÜÇLÜ BİR AİLEYİZ VE TÜRKİYE'yiz.Saygılarımla.

bottom of page