top of page
ŞERİT.png
ŞERİT.png
cerceve_046ASF.png

Seçim sonuçları Ermeni halkının intikamcı güçlere hayır dediğini gösterdi

Ermenistan'da yapılan parlamento seçimlerini Nicole Pashinyan kazandı. Ermeni halkının onu gerçekten desteklediğini tahmin ede biliriz, bu Paşinyan. İntikamcılar bütün güçlerini seferber etmelerine rağmen iflasa uğradılar.

WhatsApp Image 2021-06-23 at 19.42.34.jp

Bu görüş siyaset bilimci,  Azerbaycan Gençlerinin Avrupa`ya Entegrasyonu Teşkilatı (AGAT) kurucusu Gülsel Safarova tarafından dile getirildi. Seçim sonuçlarının Ermeni halkının intikamçı eğilimlere hayır dediyini gösterdiyini kaydetti: Yenilginin ardından halk demorilize oldu ve savaştan bıktı. Şimdi altı formatının yaranması için bir temel var. Bu format gerçekleşirse, ilerici bir strateji uygulanacaktır. Böylece siyasi düzende olumlu bir değişiklik yapmak mümkün olacaktır. Azerbaycan, Batı'ya alternatif bir enerji tedarikçisi olarak hareket ediyor ve Yeni İpek Yolu projesinin kalbinde yer alıyor.
Azerbaycan'ın izolasyon politikası sonucunda Ermenistan'ın bölgenin siyasi ve ekonomik hayatının dışında kaldığı, ekonomisinin çöktüğü ve nüfusun sosyal durumunun kötüleştiği bilinmektedir. Ermenistan dış yardıma bağımlı hale geldi. Üstelik, İkinci Karabağ Savaşı'ndaki avantajımız Azerbaycan'ı geniş bir coğrafyada sözcü yaptı. Şunu da belirtmek gerekir ki, Türkiye ile yakın kardeşliğimiz bizi güçlendirdiği kadar, kardeş ülkenin de bölgedeki konumunu güçlendirmektedir. Ayrıca Azerbaycan'ın uzun yıllardır izlediği petrol stratejisinin yakın komşularımızla ilişkileri güçlendirdiğini ve Vatan Savaşı'nda ortaklarımızı harekete geçirdiğini belirtmek isterim. Bu anlamda, lehimize olan bu durumdan en iyi şekilde yararlanmak ana hedeflerimizden biri olacaktır.

bottom of page