top of page
turkculuk-shutterstock_16_9_1556831540-8
ŞERİT.png
ŞERİT.png
cerceve_046ASF.png

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK BAYRAMI

Türkçü-Turancı dünya görüşüne sahip Hüseyin Nihal Atsız ve Sabahattin Ali arasındaki davanın 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayişi”ni anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü adını almıştır.
VARAK AAA.png

GENEL BAŞKANIMIZ HAKAN AKTÜRK 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ MESAJI 

TÜRKBİRKON, TÜRKÇÜLÜK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.TÜRKBİRKON (TÜRK DÜNYASI VE ULUSLARARASI İŞ DÜNYASI YATIRIM BİRLİGİ KONFEDERASYONU)GENEL BAŞKANIMIZ HAKAN AKTÜRK 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ MESAJI YAYIMLADI. "İnsanlık âleminin en şerefli ailesi Türk Milletidir. Dokuz Işık demek, Türk Ülküsü demektir."

"Türkçülük öyle şerefli bir bayraktır ki bu bayrağı vatanın her köşesinde durmadan dalgalandırmak her Türk'ün ilk ve milli vazifesidir." (Mustafa Kemal Atatürk)ün sözlerine yer veren AKTÜRK,Türkçülük şüphesiz günlük siyasetin üstündedir ve bir siyasi hareket de değildir;
ama teslim etmek gerekir ki Türkçülüğün bir siyaseti de vardır.  İşte 3 Mayıs bu anlamda bir siyasi çıkıştır.Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız – Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayışı”‘nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.Altaylardan tunaya,malazgirtten kurtuluşa ,orta Asya'dan Anadoluya milli bilinç ile köklerine sahip çıkan ömrünü istiklale adayan atalarımızın ruhu şad olsun.Ziya Gökalp'ten Hüseyin Nihal Atsız'a, Alparslan Türkeş'ten Muhsin Yazıcıoğlu'na, Türk milliyetçiliğinin bayrak şahsiyetlerini, Türkçülük-milliyetçilik davasına kalemiyle, yüreğiyle, bileğiyle, kalbiyle, sevdasıyla emek vermiş katkı sunmuş cümle dava insanlarını ve tüm şehitlerimizi sevgiyle, saygıyla, rahmetle anıyor, Dünya topraklarında ki tüm Türk soydaşlarımızın 3 Mayıs Türkçüler Günü'nü Türk'ün, Türk dünyasının ve Necip Türk milletinin, Türk-İslam dünyasının kalbi olan devletimizin ve ülkemizin aydınlık yarınlarına vesile olması dileklerimle kutluyorum."
Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir.  3 Mayıs Türkçülük gününüz kutlu olsun.

ŞERİT.png
ŞERİT.png
bottom of page